Do fotogalérie bol pridaný nový album Moje budúce JA.
Aj prvostupniari už vedia, čím budú, keď vyrastú.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Moje budúce JA.
Aj prvostupniari už vedia, čím budú, keď vyrastú.
Vážení rodičia,
oznamujeme Vám, že dňa 30.6.2023 (piatok) bude ŠKD v prevádzke len do 13,00 hod. Prosíme Vás, zariaďte sa podľa tohto oznamu.
Ďakujeme.
Každý z nás má svoje sny a túžby. Tak je to aj s voľbou budúceho povolania. Povolanie - to je rozhodnutie na celý život. Dôležité je, aby nás bavilo a napĺňalo, aby sme ho robili s láskou a radosťou. Aj naši žiaci majú svoje vysnívané povolania. Dňa 21.6. bol deň, kedy sa školský parlament rozhodol uskutočniť poslednú aktivitu v tomto školskom roku na tému ,,Moje budúce ja“. Zistili sme, že väčšina chlapcov sa vidí v role profesionálneho športovca, ale objavilo sa aj povolanie ako mechanik či biznisman. Dievčatá snívajú o kariére lekárky, učiteľky ale aj vedkyne či kuchárky. Najaktívnejšia trieda bola 5.C. Víťazom gratulujeme!
Školský parlament
V sobotu 17.6.2023 sa konali Majstrovstvá Slovenska v karate a kobudo 2023 v Leviciach. Naša žiačka Silvia Laufová (8.C) opäť po roku obhájila majstrovský titul a stala sa Majsterkou Slovenska v karate kategória KUMITE (boj) 14.-15.ročných dievčat. Gratulujeme k veľkému úspechu!
Do fotogalérie bol pridaný nový album Mobilné dopravné ihrisko.
V dňoch 5. a 15. júna sa asfaltová plocha pri telocvični premenila na rušnú križovatku. Zavítalo k nám mobilné dopravné ihrisko z Handlovej, na ktorom si tretiaci a štvrtáci v praxi overili teoretické vedomosti získané počas hodín dopravnej výchovy. V úlohách cyklistov, kolobežkárov a chodcov sa premávali rušnou križovatkou riadenou semaformi alebo dopravným policajtom, museli zvládnuť jazdu v kruhovom objazde a reagovať na pokyny dopravných značiek. (M.P.)
Jednou zo súčastí vyučovania fyziky je tvorba vlastných projektov. Žiaci majú možnosť podľa určených tém vyrobiť si projekt a následne ho prezentovať pred triedou. Môžu tak ukázať svoju nápaditosť a zručnosť. Takto v tomto školskom roku vzniklo viacero ponoriek, potápačov, vlhkomerov, tlakomerov či originálnych meracích prístrojov dĺžky a hmotnosti. Chceli sme tieto krásne výrobky ukázať aj iným spolužiakom a učiteľom, preto vznikol nápad prezentácie natočiť. Nakoniec sme na škole vyhlásili súťaž Fyzikálnych filmov, ktorej sa mohli zúčastniť žiaci 6.-9. ročníka. Podmienkou bolo samostatne spracovať krátky film obsahujúci fyzikálny pokus alebo fyzikálny problém. A tak vzniklo 10 filmov, ktoré natočilo 26 žiakov šiestych ročníkov. Všetky boli originálne a žiaci preukázali nielen znalosti z fyziky, ale aj informatiky a techniky.
V stredu 31.5. sa filmy premietali pre žiakov a zamestnancov školy, ktorí hlasovali za najlepší film.
Cenu divákov získali Milan Emil Belobrad a Lukáš Kubena zo 6.A za svoj film o ponorke.
Odborná porota hodnotila fyzikálny obsah, originálnosť projektu, fyzikálne vysvetlenie, spracovanie zvuku a obrazu, prípadné animácie a titulky. Rozhodovanie bolo naozaj ťažké, lebo každý film obsahoval niečo, čo zaujalo a chýbalo v inom. Nakoniec sme rozhodli takto:
1.miesto: Milan Emil Belobrad a Lukáš Kubena 6.A – Ponorka
2.miesto: Karolína Turzová a Vivien Virgová 6.A – Lávová lampa
3.miesto: Natália Burianová, Aneta Černajová, Julliana Koppová, Petronela Pastorková 6.B – Vznášadlo
Gratulujeme víťazom, ďakujeme všetkým súťažiacim a vyjadrujeme obdiv za šikovnosť, ktorú v tejto súťaži všetci preukázali. Tešíme sa na ďalší ročník.
PaedDr. Mária Višňovská – koordinátor súťaže
Víťazné videá:
1. miesto
2. miesto
3. miesto
Do fotogalérie bol pridaný nový album Meteorologické stanice - projekt z fyziky žiakov 6.ročníka .
V mesiaci jún robili šiestaci na hodinách fyziky zaujímavú aktivitu. Sami si zostrojili meteorologickú búdku s meracími prístrojmi. Meracie zariadenia zhotovené z jednoduchých pomôcok a následné každodenné meranie priblížili žiakom prácu meteorológov. Žiaci preukázali svoju šikovnosť a zručnosť aj v iných oblastiach. Vyrábali stojany z dreva, kopali „základy“ pre osadenie, zhotovovali meracie prístroje. Každá trieda si vyrobila vlastnú stanicu, kde chodili každý deň merať a zaznamenávať údaje o teplote, vetre, zrážkach a počasí.
Zhotovili: ukazovateľ smeru vetra, anemometer (meranie rýchlosti vetra), vlhkomer, zrážkomer a zachytávač prachových častí. Nechýbali poctivo pripravené tabuľky a obrázky na určovanie počasie.
PaedDr. Mária Višňovská
Základná škola, Slatinská 3, Beluša ako správca majetku zriaďovateľa školy Obec Beluša, Farská 1045/6, 018 61 Beluša ponúka na prenájom športové zariadenie - telocvičňu a multifunkčné ihrisko, od 1.9.2023 do 30.6.2024:
Poplatky za prenájom:
Žiadosti o prenájom športových zariadení na školský rok 2023/2024 si záujemci podajú do 31.8.2023 poštou alebo emailom: zsbelusa@zsbelusa.sk
Ing. Edita Horváthová
riaditeľka školy
Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň detí.
Slnečné ráno pozvalo malých aj veľkých žiakov na veselú oslavu Medzinárodného dňa detí v areáli školy. Na všetkých čakali zábavno - súťažné disciplíny, ktoré preverili ich zručnosti, schopnosti aj pohybovú zdatnosť. Na záver si zašantili na diskotéke pod holým nebom. Poďakovanie patrí školskému parlamentu za prípravu zaujímavých stanovíšť a rodičovskému združeniu za poskytnutie sladkého občerstvenia.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Plavecký 3-boj .... krajské kolo.
Dňa 30.5. 2023 sa konalo v Považskej Bystrici krajské kolo v plaveckom 3-boji, kde našu školu reprezentovali žiaci 2., 3. a 4. ročníka. Krásne 3. miesta vo voľnom spôsobe 25m si vybojovali Natália Beniaková a Marcel Ďurovec, v štafete 4x 25m Sebastian Kačenka, Marko Piovarči, Samuel Slobodník a Marcel Ďurovec. Vo vodnom póle sa prestriedali všetci žiaci. Vyskúšali si ho prvý krát a umiestnili sa na 3. mieste. Gratulujeme! (S.Ryšková)
Žiaci našej školy mali možnosť zapojiť sa do súťaže Zahrajme sa s logikou, ktorá trvala 8 týždňov. Každý týždeň dostali zapojení žiaci nové úlohy, nad ktorými si mali možnosť týždeň doma lámať hlavu. Úlohy boli naozaj zaujímavé a netradičné. Žiaci riešili matematické tajničky, logické hlavolamy, sudoku, maľované krížovky, tangramy, lúštili šifry a hlavne mysleli logicky.
Do súťaže sa zapojilo až 162 žiakov. Za každé kolo mohli získať 10 bodov a každý, kto nazbieral aspoň 40 bodov, dostal jednotku z matematiky. Najúspešnejší žiaci dostali okrem diplomu aj vecné ceny.
Cieľom tejto súťaže bolo motivovať žiakov k domácej aktivite, ukázať im, že matematika nie je len numerické počítanie alebo rysovanie. Poukázať na rôzne formy hier a hlavolamov, ktoré možno predtým nepoznali. Skúsiť niečo nové a hlavne ponúknuť širokej škále žiakov možnosť nájsť si svoju silnú stránku medzi rôznymi témami.
Toto sú víťazi súťaže, ktorí vydržali až do konca a mysleli najlogickejšie:
Celkové poradie:
1. miesto: Mária Virgová 8.A - 79b
2. miesto: Soňa Markovičová, Martin Martinka 6.B - 77 b
3. miesto: Matej Šedík 8.A - 76 b
Umiestnenie podľa ročníkov:
5. ročník:
1. miesto: Petra Polóniová 5.C
2. miesto: Sarah Cabaníková 5.C
3. miesto: Alžbeta Lachká 5.C, Karin Forgáčová 5.A
6. ročník:
1. miesto: Soňa Markovičová 6.B, Martin Martinka 6.B
2. miesto: Sofia Martišová 6.A
7. ročník:
1. miesto: Veronika Bednárová 7.B, Rebeka Valicová 7.B
2. miesto: Terézia Slobodníková 7.A, Zoja Šedíková 7.B
8. ročník:
1. miesto: Mária Virgová 8.A
2. miesto: Matej Šedík 8.A
3. miesto: Veronika Višňovská 8.B
9. ročník:
1. miesto: Natália Ševčeková 9.B
2. miesto: Šimon Beňák 9.C
Koordinátorky súťaže: Mgr. Lucia Koyšová, PaedDr. Mária Višňovská
Po niekoľkoročnej pauze sme vyrazili so žiakmi našej školy na jazykový poznávací zájazd. 16. mája pred šiestou hodinou ráno už netrpezlivo čakali na príchod autobusu. Predpoveď počasia nebola veľmi priaznivá, no náladu to žiakom rozhodne nepokazilo.
Ako tento výlet prebiehal, opisuje Barbora T. z 9.A:
„Prvá zastávka našej cesty bol Salzburg, známy ako rodné mesto slávneho hudobníka Wolfganga Amadea Mozarta. V Salzburgu sme navštívili najznámejšie miesta, vrátane Mozartovho rodného domu a hradu Hohensalzburg. Zaujímavosťou bola prechádzka po Salzachu, rieke tečúcej cez mesto, a obdivovanie krásnej architektúry a historických pamiatok.
Následná časť nášho výletu zahŕňala návštevu soľnej bane v Halleine. Toto miesto je známe svojou dlhou tradíciou ťažby soli, ktorá sa tu začala už v stredoveku. Po vstupnej prehliadke sme si obliekli ochranné oblečenie a zostúpili do vnútra bane. Sprievodca nám podrobne vysvetlil proces ťažby soli a históriu tohto odvetvia. Mali sme možnosť vidieť podzemné jazerá a skutočné soľné kryštály.
Posledná časť našej cesty nás zaviedla do malebnej dedinky Hallstatt. Toto miesto je známe svojou úchvatnou prírodnou scenériou, jazerným prostredím a jedinečnou kultúrou. Po príchode sme sa prechádzali úzkymi uličkami obklopenými tradičnými domami s kvetinami na balkónoch.
Tento výlet bol pre nás nezabudnuteľný zážitok a veľmi sme si ho užili.“
Myslím, že hoci žiaci počas týchto dvoch dní nesedeli v školskej lavici, naučili sa veľa vecí a získali cenné skúsenosti v duchu citátu: “Cestovanie je jediná vec, ktorú si môžeš kúpiť a ktorá ťa urobí bohatším."
Mgr. Martina Černuchová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Čitateľský maratón.
Francois Maurias raz povedal:
„ Čítanie sú otvorené dvere do čarovného sveta.“
Naša škola sa aj tento rok zapojila do Celoslovenského čitateľského maratónu s názvom „Čítajme si...“ projekt organizuje Linka detskej istoty v spolupráci so školami a knižnicami po celom Slovensku. Čitateľský maratón sme slávnostne otvorili 24. 05. 2023 krátkym kultúrnym programom, počas ktorého sme odmenili najaktívnejších čitateľov školskej knižnice za 2., 3. a 4. ročník. Do čítania sa zapojili žiaci 1. až 5. ročníka v počte 305 čitateľov. Cieľom akcie bolo podporiť a zvýšiť záujem detí o čítanie kníh a zároveň ich motivovať, aby aj naďalej aktívne navštevovali školskú knižnicu.
Z. Krátka
V sekcii "Školská jedáleň" pribudli nové dokumenty:
Prihlášky na stravovanie na šk. rok 2023/2024 pre žiakov, zamestnancov a cudzích stravníkov - TU.
Dodatok č. 2 k Stravovaciemu poriadku pre školský rok 2022/2023 platný od 1.5.2023 - TU.
Vyplnené a podpísané prihlášky je potrebné odovzdať vedúcej školskej jedálne do 30.05.2023.
Svetový deň zdravia je každoročne 7. apríla významnou oslavou zdravia, ktorá nám pripomína, že zdravie nie je samozrejmosť a je potrebné podieľať sa na jeho ochrane a udržiavaní. Aj na našej škole sme sa tento rok rozprávali na tému – Zdravý životný štýl. Dievčatá 7. – 8. – 9. ročníka sa zúčastnili besedy s pani zdravotníčkou Češkovou. Prostredníctvom informácií sa dozvedeli hlavné zásady zdravého životného štýlu. Pani zdravotníčka ich informovala o racionálnej výžive, podvýžive a poruchách príjmu potravy. Vďaka pohybu a vyváženej strave si môžu udržať primeranú hmotnosť, normálny krvný tlak a nízku hladinu cholesterolu v krvi. Taktiež môžu získať dobrú telesnú kondíciu, výkonnosť, cítiť sa menej unavené, dosiahnuť svieži a zdravý vzhľad, dobrú psychickú pohodu i vyššiu odolnosť voči chorobám.
Školský parlament
Striebro na kraji
V utorok 16.5. na futbalovom ihrisku Trenčín - Záblatie sa žiačkam a žiakom našej školy podarilo vybojovať strieborné medaily v krajskom kole futbalovej súťaže McDonald´s Cup. Aj napriek tomu, že v urputnom finálovom zápase sa im nepodarilo zdolať družstvo z Dubnice, sme na nich právom hrdí. Pohár, ceny a medaily prišli malým futbalistom odovzdať zástupcovia mužstva AS Trenčín, čo dodalo celému stretnutiu punc výnimočnosti. Blahoželáme k vynikajúcemu výkonu Matyášovi Belobradovi, Davidovi Dančišinovi, Michaele Hanákovej, Patrikovi Hijovi, Adamovi Kubenovi, Petrovi Labákovi, Sáre Majdanovej, Matejovi Topolanovi, Samuelovi Uškovičovi a Jakubovi Vojtechovi. Ste super! (M.Pagáčová)
15. máj je svetový deň rodiny (World Family Day), ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN.
Rodina tvorí dôležitú súčasť života každého z nás. V jej prostredí sa delíme so svojimi radosťami, ale aj bolesťami a sme schopní prekonávať životné prekážky. Dozrievajú tu predstavy mladého človeka o živote a formuje sa základný rebríček hodnôt dôležitý pre celý život. Rodina je školou ľudskosti, v ktorej sa učíme vzájomnej láske a úcte a službe slabším. Preto je nenahraditeľná, vytvára ideálny priestor pre život, rozvoj detí a vzájomnú lásku všetkých jej členov. Rodina je miestom odovzdávania základných životných skúseností, ekonomického bohatstva, kultúrneho, sociálneho i duchovného cítenia, nemôže ju nič nahradiť.
Pri tejto príležitosti vyhlásil školský parlament aktivitu pre všetky triedy - vytvoriť báseň na tému Rodina. Najlepšia báseň v ročníku bola odprezentovaná v školskom rozhlase. Svoju báseň čítali triedy 5.A, 6.A, 7. B, 8.A, 9.B. Tieto triedy dostanú extra bod naviac. Gratulujeme😊
Školský parlament
Vo štvrtok 27. apríla som si musel ráno trošku privstať, aby som nasadol do auta s pánom učiteľom Virgom a išiel spolu s ním do Novák na Krajské kolo Chemickej olympiády.
Najprv sme boli rozdelení do dvoch skupín, prvá išla robiť praktickú časť, druhá teoretickú a po skončení jednej aj druhej sa skupiny vymenili.
Praktická časť spočívala v tvorbe zelenej skalice, teda heptahydrátu síranu železnatého. Tá sa používa napríklad na odstránenie machu. Zadanie bolo jednoduché, aj keď ma trochu naľakalo, že varič ide celkom slabo, ale nakoniec sa to vyriešilo a z praktickej časti som získal väčšinu možných bodov.
Teoretická časť bola o čosi zložitejšia, pretože na ňu bolo treba vedieť pomerne veľa zlúčenín železa a ich reakcií s inými látkami, ďalej v akých mineráloch sa železo nachádza a veľa ďalšieho o železe, keďže na tento prvok bol tento ročník Chemickej olympiády zameraný. Z teoretickej časti som nepochodil až tak dobre, ale stále som mal na konci 70% a stal som sa úspešným riešiteľom.
Konkurencia bola silná, súťaže sa zúčastnilo 33 žiakov z celého kraja, ktorí podobne ako ja prešli okresným kolom. Medzi najlepších troch som sa nedostal, ale skúsenosť to bola pozitívna a vrelo ju odporúčam všetkým žiakom, ktorých baví chémia.
Matej Synák (9.A trieda)
Matejovi gratulujeme a ďakujeme za ďalšiu úspešnú reprezentáciu školy.
Powered by aSc EduPage