Vo štvrtok 10. apríla si žiaci 3. až 6. ročníka pozreli anglicko - slovenské divadlo pod názvom Great story.
Great story
Zápis do 1. triedy
2. a 9. apríla prebehol na našej škole zápis predškolákov do 1. ročníka. V budúcom školskom roku sa tešíme na 60 nových prváčikov ( 27 dievčat a 33 chlapcov ). Desiatim deťom rodičia predĺžili predprimárne vzdelávanie.
Vesmír očami detí
Výtvarne nadaní žiaci reprezentujú našu školu vo výtvarnej súťaži Vesmír očami detí.
Menovite: Nina Kubicová (9.B), Sára Bednárová (9.B), Zoja Šedíková (9.B), Eliška Križanová (9.B), Barbora Komárová (9.B), Nela Gombárová (9.C), Bibiana Hamšíková (7.A), Paulína Antolová (7.A), Alexandra Šuvarová (6.B).
Ich práce si môžete pozrieť v galérii.
Mgr. Šofránko
3
WEBINÁR: Ako naučiť deti zodpovednému správaniu
Vážení rodičia,
vďaka Nadácií Slovenskej sporiteľne Vám ponúkame online webinár.
Heslo - KÓD Vám škola pošle vo štvrtok 10.4.2025.
Beseda s včelárom
Dňa 7.4. sa druháci zúčastnili zaujímavej besedy s včelárom, pánom Radovanom Slávikom. Počas stretnutia sa dozvedeli veľa informácií o živote včiel, ich význame pre prírodu a o práci včelára. Žiaci si mohli vyskúšať ochranný včelársky klobúk, nazrieť do úľa a prezrieť si rôzne včelárske pomôcky. Na záver si každý žiak vlastnoručne vyrobil sviečku z včelieho vosku. Ďakujeme pánovi včelárovi za čas, ktorý nám venoval. (J.J.)
Tretiaci na obecnom úrade
Žiaci 3. ročníka našej základnej školy mali 2. 4. 2025 príležitosť navštíviť obecný úrad a zoznámiť sa s prácou samosprávy priamo od starostu obce. Návšteva bola súčasťou vyučovania vlastivedy a žiaci sa na stretnutie veľmi tešili. Pán starosta ich prijal s úsmevom
a venoval sa otázkam, ktoré si deti pripravili. Žiakov zaujímalo, ako vyzerá bežný pracovný deň starostu, aké rozhodnutia má na starosti a ako sa plánujú rôzne obecné akcie a zlepšenia. S trpezlivosťou a porozumením im vysvetlil dôležitosť každodennej práce obecného úradu
a to, ako sa stará o potreby obyvateľov. Žiaci mali možnosť pozrieť si matričné knihy a vidieť priestory úradu..
Návšteva obecného úradu bola pre žiakov veľmi poučná a zážitková. Všetci odchádzali obohatení o nové vedomosti, ktoré im pomôžu lepšie pochopiť život v ich rodnej obci. ( A. L. )
Deň narcisov 2025
Milí rodičia a priatelia našej školy,
Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 35 rokov aj vďaka známej zbierke Deň narcisov, ktorá sa bude konať i prostredníctvom dobrovoľníkov z našej školy už tento štvrtok - 10. apríla. V tento deň môžeme pripnutím kvietku narcisu vyjadriť spolupatričnosť onkologickým pacientom a dobrovoľným finančným príspevkom podporiť projekty, ktoré pre nich Liga bezplatne realizuje. Žiaľ, na Slovensku ročne pribúda približne 40 000 onkologických pacientov a takmer každý z nás pozná niekoho, koho zasiahlo toto náročné ochorenie.
Viac o možnostiach prispenia ako aj o konkrétnej pomoci onkologickým pacientom nájdete na www.dennarcisov.sk.
Liga proti rakovine vám v mene svojom a hlavne v mene onkologických pacientov ďakuje za vašu spolupatričnosť a podporu.
Zápis detí do 1. ročníka
Okresné kolo Geografickej olympiády
Dňa 11. 3. 2025 sa na ZŠ J. A. Komenského v Púchove uskutočnilo okresné kolo Geografickej olympiády. Súťaž sprostredkovalo CVČ v Púchove.
Žiaci museli okrem učiva prebratého počas vyučovacích hodín preukázať aj zručnosti v práci s atlasom a mapou, ako aj znalosti o miestnej krajine.
Úspešne sa umiestnili dve žiačky našej školy:
- Petra Polóniová (7.C) získala 1. miesto v kategórii F a postúpila na krajské kolo.
- Júlia Štefancová (5.B) obsadila 2. miesto v kategórii G, ktorá nemá ďalšie postupové kolo.
Víťazom srdečne gratulujeme a Petre Polóniovej držíme palce na krajskom kole!
Mgr. Ondrašíková, Mgr. Zacková
SVETOVÝ DEŇ VODY
22. 3. je Svetový deň vody.
V roku 2025 je nosnou témou Svetového dňa vody „Ochrana ľadovcov“.
Zachráňme ľadovce - každá kvapka sa počíta.
Ľadovce sa topia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, čo spôsobuje nepredvídateľné a extrémne zmeny vo vodnom cykle. Táto situácia ohrozuje miliardy ľudí, pretože ústup ľadovcov vedie k povodniam, suchám, zosuvom pôdy a stúpaniu hladiny mora, pričom poškodzuje aj ekosystémy. Ochrana ľadovcov preto nie je len environmentálnou otázkou, ale aj otázkou prežitia.
Na našej škole sme si tento deň pripomenuli reláciou v školskom rozhlase. Žiaci tento deň podporili tým, že si do školy priniesli fľašu s čistou vodou.
Každá trieda mohla získať body do celoročnej súťaže tak, že do školy prišlo čo najväčšie množstvo žiakov danej triedy v modrom oblečení.
Triedy s najväčším počtom žiakov v modrom oblečení na 2. stupni:
1. miesto: 5.A,
2. miesto: 6.C,
3.miesto: 5.B.
Výsledky a bodové hodnotenie nájdete na nástenke školského parlamentu na 2. stupni.
Žiaci si pripomenuli dôležitosť vody spolu s učiteľmi aj metódou problémového vyučovania pomocou pracovných listov v rámci jednotlivých predmetov. Päť najúspešnejších tried bolo obodovaných a ich práce vystavené na paravane na prízemí 2. stupňa.
1. miesto: 9.A,
2. miesto: 7.A,
3. miesto: 7.B,
4. miesto: 9.C,
5. miesto: 5.B.
Body za pracovné listy budú pripočítané do celoročnej súťaže. Aktivitu pre žiakov pripravil pán učiteľ Mgr. Matej Dolník, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.
Školský parlament
Maratón čítania
16. ročník celoslovenského čitateľského maratónu pod názvom Čítajme si sa na našej škole uskutočnil v stredu 26.3. Do čítania sa zapojilo 273 žiakov 1. – 5. ročníka. Po úvodnom spoločnom otvorení podujatia sme odštartovali niekoľkohodinovú vlnu čítania. Prváci využili svoje Veselé obrázkové čítanie, ďalšie tri ročníky spoznali Dobrodružstvá detektíva Miloša a piaty ročník sa potešil knihou Charlie a továreň na čokoládu. Garantom správneho priebehu maratónu bola Mgr. Katarína Kamenská, ktorej ďakujeme za prijatie pozvania. (J.J.)
Okresné kolo HK
Dňa 24. a 25. marca 2025 sa v CVČ Včielka v Púchove uskutočnilo okresné kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Našu školu reprezentovali víťazi školského kola v jednotlivých kategóriách:
I. kategória
poézia – Sára Šarlayová, 4.B
próza – Patrik Galbavý, 3.A
II. kategória
poézia – Adam Hanidžiar, 6.B
próza – Lukáš Flaškár, 6.B
III. kategória
poézia – Klára Vavríková, 9.A
próza – Petronela Pastorková, 8.B
Patrik Galbavý získal vo svojej kategórii 3. miesto a Adam Hanidžiar sa umiestnil na 1. mieste. Postupuje tak do krajského kola, ktoré sa bude konať v Bzinciach pod Javorinou. Víťazom srdečne gratulujeme! ( J.J.)
Deň učiteľov - 28. marec
SVETOVÝ DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU
21. 3. je Svetovým dňom Downovho syndrómu.
Downov syndróm, známy aj ako trizómia 21, je najčastejšie diagnostikovanou genetickou abnormalitou na Slovensku. Spôsobuje ho nadmerný počet 21. chromozómu, čo má za následok charakteristické fyzické rysy. Ročne sa na Slovensku narodí asi 45 detí s Downovým syndrómom.
Prečo si v tento deň obúvame rozdielne ponožky?
Ponožky boli symbolicky vybrané preto, lebo pri troche fantázie pripomína ich tvar chromozómy. V tento deň si preto na každú nohu obúvame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia - líšia sa farbou, vzorom či veľkosťou. Tým dávame najavo, že si uvedomujeme odlišnosť týchto ľudí, ale aj to, že ich podporujeme a ich inakosť chápeme. A presne tak, ako aj pár zdanlivo nesúrodých ponožiek dobre plní funkciu a zahreje nohy, tak aj ľudia s Downovým syndrómom k nám patria, obohacujú naše životy, sú neodmysliteľnou súčasťou rodín, školských kolektívov, športových družstiev, divadelných a tanečných súborov – ich inakosť ich nesmie diskriminovať.Rozdielnymi ponožkami demonštrujeme, že chápeme, že inakosť je normálna a patrí do nášho života. Rozdielnymi ponožkami demonštrujeme, že ju akceptujeme.
Aj na našej škole sme podporili tento deň. Zapojili sa žiaci zo všetkých tried. Najviac žiakov na 1. stupni bolo v triedach 2.C, 3.B a 3.C. Na 2. stupni to boli triedy 8.A a 6.C. Presné percentá žiakov a bodové hodnotenie nájdete na prízemí, na nástenke školského parlamentu na 2. stupni.
Ďakujeme, že ste symbolicky vyjadrili podporu a pochopenie tým, ktorí to potrebujú.
Školský parlament
Deň vody vo vlastivednom múzeu - 21.3.
Svetový deň vody sa v roku 2025 zameriaval na ochranu ľadovcov. Deťom sme vysvetlili topenie ľadovcov aj na názornej ukážke a prediskutovali dopady klimatických zmien na vodné zdroje.Žiakom sme zdôraznili, že pijeme vodu pitnú – čistú, nie vodu odpadovú. Znečistenú vodu sme pozorovali pod mikroskopom. Formou puzzle si utužili vedomosti o skladbe tela sladkovodných rýb.
Pomocou binokulárnej lupy detailne pozorovali vážku – šidlo veľké. Spoznávali zároveň aj ich životné cykly a potravné vzťahy. Na ďalšom stanovišti si štvrtáci vyskúšali aj atraktívne pokusy s vodou, ktoré efektným spôsobom demonštrovali viaceré fyzikálno- chemické vlastnosti vody. Vysvetlili sme si aj dôležitý kolobeh vody, ktorý neustále prebieha v prírode a následne si deti vyrobili vlastný model kolobehu vody.Všetky poznatky o vode si deti zopakovali vo vedomostnom kvíze, ktorý sme pre ne pripravili spolu s vizuálnymi ukážkami k jednotlivým otázkam a drobnými odmenami. Ďakujeme žiakom a učiteľom zo ZŠ Beluša, že s nami prišli osláviť Svetový deň vody. (Tlačová správa z Vlastivedného múzea v Pov.Bystrici)
Regionálne kolo astronomickej súťaže „Čo vieš o hviezdach?"
Dňa 18.3. sa žiaci našej školy Alexandra Šuvarová zo 6.B a Matej Struňák z 8.A zúčastnili regionálneho kola astronomickej súťaže Čo vieš o hviezdach? Keďže sa astronómia na základnej škole neučí, využili vedomosti, ktoré získali vlastným samoštúdiom tejto problematiky. Súťažilo sa v 3 kolách: vedomostný test, mapy hviezdnej oblohy a výpočtové kolo. Obaja naši žiaci preukázali veľké znalosti a využili svoju záľubu vo hviezdach na úspešné absolvovanie regionálneho kola.
Alexandra Šuvarová obsadila v 1. kategórii 3.miesto a postúpila do krajského kola v Partizánskom.
Gratulujeme a obom ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy.
PaedDr. Mária Višňovská
Oznam - skrátený variant
Základná škola, Slatinská 3, Beluša
oznamuje,
že dňa 27. marca 2025
bude vyučovanie prebiehať podľa skráteného variantu
z prevádzkových dôvodov
(4. vyučovacia hodina končí o 10:00 hod.; 5. vyučovacia hodina končí o 10:35 hod.; 6. vyučovacia hodina končí o 11:10 hod).
Obedy sa budú vydávať do 12:00 hod.
ŠKD len do 14:30 hod.
Prosíme Vás, zariaďte sa podľa tohto oznamu.
Deň čísla Pí
Aj tento rok sme si na škole pripomenuli Deň Pí.
Oslavuje sa 14. marca (podľa amerického zapisovania dátumu 3/14), pretože Pí sa všeobecne zaokrúhľuje na hodnotu 3,14.
Na hodinách matematiky sme sa na 2. stupni venovali histórii a zaujímavostiam, ktoré sa spájajú práve s číslom Pí, teda Ludolfovým číslom.
Žiaci si pozreli pripravené prezentácie a videá, vyhľadávali zaujímavosti na internete a vymýšľali mnemotechnické pomôcky na zapamätanie si čo najväčšieho počtu desatinných miest.
V rámci tried sme súťažili v počte zapamätaných desatinných miest. Víťazom školy je Veronika Bajzová z 8.A, ktorá si zapamätala a napísala číslo Pí na 86 desatinných miest.
PaedDr. Mária Višňovská
Svetový deň vody
Ponožková výzva